2018

Co-District Champions

District 13-5A, Region IV

6 Wins and 5 Losses

VARSITY.jpg

Schedule and Results

                     click here

Coaching Staff

       

          Robert Davies - Head Coach

          Rickey Coulson - Assistant Head Coach

          Ryan Dublebeis - Defensive Coordinator

          Andy McClain - Offensive Coordinator
          Scott Bowerman - Offensive Assistant

          Sam Brandt - Offensive Line

          Jacob Branstetter - Special Teams & Running Backs

          Anthony Dominguez - Defensive Line

          Todd Johnson - Offensive Line

          Robbie Jordan - Defensive Assistant

          Pete Moreno - Cornerbacks         

          Matt Pullen - Defensive Assistant

          Colin Trulove - Quarterbacks

          Cody Boling - Trainer

          Marissa Washington - Trainer

 

Quarterback Club Board of Directors

       

          President - Jim Simons

          Vice President - Lucinda Honshtein

          Treasurer - Matt Naiser

          Secretary - Suzanne Simons

          Member at Large #1 - Nate Hines

          Member at Large #2 - Larry Gill

          Member at Large Tippit Middle School - Micheal Bosquez

          Member at Large Wagner Middle School - Jason Dickerson

Quarterback Club Volunteers of the Year

       

          Norma Smith

          Orlando Baca

 

Team Captains

 

          Isaiah Knight

          Stefon Reyes

          Drake Rodriguez

          Trevon Watts

Leadership Council

 

          Jackson Coulson                       Jordan Espinoza

          Joey Gonzales                           Reed Honshtein

          Isaiah Knight                              Bayne McCravy               

          Carlos Ochoa                             Stefon Reyes           

          Drake Rodriguez                        Trevon Watts

Player Voted Awards

          Team MVP - Zion Hester

          Offensive MVP - Devhaun Little

          Defensive MVP - DK Little

          Special Teams MVP - Reed Honshtein

District 13-5A Awards

     Offensive Player of the Year District 13-5A

          Zion Hester - Running Back (Sr.)

     Offensive Lineman of the Year District 13-5A

          Drake Rodriguez - (Sr.)

     First Team All District

          Reed Honshtein - Kicker (Sr.) - Unanimous

          Devhuan Little - Receiver (Sr.) - Unanimous

          Isaiah Quinton-Jackson - Safety (So.)

          DK Little - Outside Linebacker (Jr.)

          Stefon Reyes - Inside Linebacker (Sr.)

          Reed Honshtein - Punter (Sr.)

         

     Second Team All District

          Ben Simons - Defensive Line (Sr.)

          Jackson Coulson - Quarterback (Jr.)

          Dalton Love - Linebacker (Jr.)

          Trevon Watts - Defensive End (Sr.)

          Carlos Ochoa - Receiver (Sr.)

          Joey Gonzales - Offensive Line (Sr.)           

                       

     Honorable Mention All District

          Isaiah Knight - Linebacker (Sr.)

          Chris Honstein - Defensive Back (Sr.)

          Christian Cortes - Defensive Line (Sr.)

          Jordan Hattley - Defensive End (Sr.)

All Central Texas Awards

     2nd Team

          Zion Hester - Running Back

     3rd Team 

          Reed Honshtein - Kicker          

  

Playing Football in College

     Ben Simons - Abilene Christian University

     Drake Rodriguez - Southwestern Assemblies of God University

     Justin Henry - Blinn College

     Zion Hester - Trinity Valley Community College

     Reed Honshtein - Blinn College

     Travon Watts - Blinn College

Academic All State

               Jeremiah Knight

               Marco Guardiola

               Jackson Pickard

               Joey Gonzales

Academic All District 13-5A

               Chrisitan Cortes                         Eduardo Marino

               Jackson Coulson                        Bayne McCravy

               Ethan Dieringer                          Justin Naiser 

               Jordan Espinoza                        Carlos Ochoa

               Jeremiah Knight                         Jackson Pickard

               Joey Gonzales                           Stefon Reyes

               Marco Guardiola                        Cameron Ruffin

               Zion Hester                                Caleb Sammons

               Joel Hinojosa                             Ben Simons

               Ethan Holan                               CJ Troutman

               Reed Honshtein                         Adam Vineyard

               Isaiah Knight                              Miguel Vivero                    

                        

Iron Man Award:  an athlete of great endurance who can be depended on to perform a given job or task tirelessly. The following athletes were not late and did not miss a single meeting, practice, or game for the entire 2018 season:

               Jackson Coulson                       Bayne McCravy

               Jordan Espinoza                        Justin Naiser

               Marco Guardiola                        Isaiah Quinton-Jackson

               Kaden Harris                              Fransico Santana

               Jordan Hattley                            Ben Simons 

               Isaiah Knight                              CJ Troutman

               Reed Honshtein                         Trevon Watts

2018 Sponsors